Kære alle,
Forårssæsonen lakker mod enden og slutter med sidste træning i uge 24.
SOS tilbyder et sommerhold (fra uge 25 til og med uge 32) om mandagen kl. 18:30 – 20:00. Tilmelding vil være mulig fra 20. maj 2025. Kontingent dkk 350 eller dkk 300 med PEA.
Tilmeldelse til efterårstræning udsendes den 10. juli. Kontingent for efteråret 2025 er uændret i forhold til foråret.
Generalforsamling med efterfølgende middag blev gennemført den 22. marts med 22 deltagere. Jeg skal opfordre til, at man støtter SOS ved at indmelder sig i foreningen, når man tilmelder sig træning. Prisen er kun dkk 25 for et halvår og giver bl.a. adgang til den årlige generalforsamling og middag.
SOS har den 5. maj deltaget i en Forenings Bazar afholdt af frivillighedscenter Vesterbro. Bazaren er et nyt tiltag i projektet Det Gode Ældreliv – fra genoptræning til foreningsfællesskab og der var lejlighed til at introducere SOS til de fremmødte potentielle aktivister. Der planlægges en ny bazar til september 2025.
Der planlægges et medlemsarrangement lørdag den 17. august i form af en sejltur fra Lyngby til Frederiksdal og retur med efterfølgende frokost i Havnehytten med musikalsk underholdning.
Debatmøde planlægges afholdt torsdag den 25. september, kl. 20:00 – 22:00 i Sundhedscenter Østerbro.
Invitationer følger, men sæt allerede nu kryds i kalenderen.
På bestyrelsens vegne ønskes alle en god og aktiv sommer.
De bedste hilsener,
Jens Zimmer Christensen
Formand SOS

